Top
rukola

Руколата има неверојатни лековити својства

Руколата неодамна стана презастапена во домашната кујна, а поради нејзините лековити својства, таа често треба да биде на нашето мени. Се вели дека лекува, подмладува и топи килограми, што е доволно причина да стане омилен зеленчук. Листот од рукола е исклучително богат со витамини, така што сè повеќе луѓе го одгледуваат. Не е потребна посебна грижа, што дава уште една предност. Добро ја толерира температурата и не бара премногу сончева светлина, отпорна е на мраз и минусни температури. Руколата содржи високо ниво на фолна киселина и антиоксиданти, како што се витамини Ц, К и А, така што може успешно да се бори против слободните радикали. Полна е со каротеноиди, како и многу други минерали, како што се калиум, манган, железо и калциум, и сите тие се корисни и неопходни елементи во исхраната на човекот.

Руколата лекува многу болести, најчесто се користи во третманот на срцето и како антиканцероген агенс. Таа е природен антибиотик, го регулира варењето на храната, се користи за лекување на чирови, хроничен запек, проблеми со кашлица, настинка, остеопороза и слични заболувања.

Руколата е корисна бидејќи ја прочистува крвта, го забрзува третманот на заболувања на црниот дроб и ја намалува можноста за рак на дојка и белите дробови. Руколата има уште една многу важна функција, а тоа е губење на тежината а се препорачува и за дијабетичари. Благодарение на нејзините својства, таа ги отстранува дури и најупорните маснотии на стомакот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>