Top
cveklo

Рецепт за сируп кој ја подобрува крвната слика

Доколку имате проблеми со анемија или имате лоша крвна слика, пробајте го овој рецепт кој навистина ќе ја подобри ситуацијата.

Потребни состојки:
– 200ml мед
– 200g ореви
– 200g суво грозје
– 200ml сок од морков
– 200ml сок од цвекло
– 2 лимони

Подготовка:
Лимоните исечете ги и исчистете ги од семките па потоа ставете ги во блендер. Во тоа додадете мед, цеден сок од цвекло и сок од морков и промешајте. На крај додадете ги ситно исечканите или мелени ореви и сувото грозје. Со овие состојки околу еден килограм лековита смеса која можете да ја чувате во стаклена тегла. Консумирајте ја три пати дневно по една лажичка дневно пред или по оброкот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>