Top
beli-zabi

Рецепт за природно избелување на забите

Кога станува збор за разубавување и нега, секогаш е подобро да се посегнете по природни препарати кои не содржат штетни хемикалии. Токму такво средство за избелување на забите може да си направите сами.

Состојки:
– 2 лажици сода бикарбона
– 1 лажица сушена жалфија
– ½ лажичка морска сол
– 15-20 капки пеперминт есенцијално масло

Сите состојки измешајте ги во мал сад. После четкањето на забите со паста за заби, нанесете и од оваа смеса со четкичката, оставете ја делува 1 минута и исплакнете ја устата.

Жалфијата традиционално се употребува за одржување на здравјето на забите и избелување. Сода бикарбоната ги полира забите и ги отстранува дамките. Маслото од пеперминт одржува свеж здив, има антисептичко и антибактериско дејство. Морската сол изобилува со здрави минерали.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>