Top

Природен домашен сируп против кашлица

Медот е познат како народен лек за многу проблеми, а за настинки, грип и придружните симптоми најчесто се препорачува ставање една лажичка во чај или топла вода со лимон. Медот е ефикасен за сузбивање на кашлицата.

Деца на возраст од една до пет години кои имале инфекции на респираторниот тракт учествувале во студија за време на која јаделе две лажички (10 милилитри) мед секоја вечер пред спиење. Резултатите биле одлични, кашлицата се намалила, а сонот на малиот бил подобар.

Заклучокот на научниците е дека медот делува против кашлица благодарение на декстрометорфанот кој делува смирувачки.

Постојат многу начини да го користите медот за ублажување на овој непријатен симптом, а еден од најпопуларните е сирупот од домашен мед.

Состојки:
1 лажица мед
2 лажички сок од лимон
2 лажици сок од кромид

Подготовка:
Во тенџере измешајте сок од кромид и сок од лимон, а потоа додадете малку вода и добро измешајте. Загрејте додека не се загрее, а потоа тргнете го од оган. Пред да се излади додадете мед и убаво измешајте додека не добиете сируп. Истурете во стаклена тегла, цврсто затворете и оставете да отстои шест часа.

Земете една кафена лажичка од овој сируп два пати на ден.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>