Top
priroden-lek

Природен антибиотик од 6 состојки

Во текот на зимскиот период, на многумина од нас им опаѓа имунитетот и помалку сме отпорни на надворешните влијанија. Во сезоната на настинки и грип, Ви презентираме еден моќен сојузник на здравјето, природен антибиотик кој го заштитува нашиот имунитет.

За негова подготовка се потребни следниве состојки:
– 1 чешне лук
– 2 лажици мед
– 2 лажици рендан ѓумбир
– ½ лажица зачин чили
– ½ лажица цимет
– 100мл свежо цеден сок од лимон

Подготовка:
Исцедете ги лимоните и во него додадете толчен лук, ѓумбир, чили и цимет. Оваа комбинација измешајте ја и на крај додадете го медот. Лекот ставете го во стаклен сад, и оставете го да отстои на собна температура околу три часа. Потоа, чувајте го во фрижидер. Од овој сируп најдобро би било да земате по една супена лажица наутро, но по потреба може да консумирате и по 2-3 лажици дневно.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>