Top
ananas-krastavica

Плодови кои треба да ги консумирате ако не пиете доволно вода

Ако и вие немате навика да пиете вода колку што е потребно, тогаш вклучете неколку плодови кои ќе го хидрираат вашиот организам.

Краставица
Краставицата содржи 96% вода. Освен тоа, нискокалорична е и е вкусен додаток во различни салати.

Марула
Марулата содржи над 90% вода, па и таа станува збор за одлична комбинација од ниско ниво калорири и голема количина вода.

Портокал
Портокалите содржат 87% вода и се еден од најдобрите извори на витамин Ц. Исто така, грејпфрутот има големо ниво на вода и може да послужи како одлична замена за портокалите.

Ананас
Сочно овошје кое има големо ниво на вода, овој пат од 87%. Ананасот е  одличен извор на витамин Ц.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *