Top
Пијалак кој го прочистува телото

Пијалак кој го прочистува телото

Ѓумбирот има големо значење за варењето на храната. Освен што делува на расположението и го ублажува стресот, ѓумбирот е вистински мелем за желудникот и цревата, добро познат лек за настинка и грип, ја подобрува циркулацијата и го зајакнува имунитетот. Пиењето чај од ѓумбир го прочистува телото од отровите кои се собираат во него. За подготовка на овој пијалак кој мошне успешно го прочистува телото, потребни ви сe:

  • 4 чаши вода
  • 2 коренчиња ѓумбир

Коренчињата ѓумбир се сечат на тенки парчиња, се ставаат во врела вода и се варат на тивок оган 15-20 минути. Чајот процедете го, а за подобар вкус додадете мед или сок од лимон.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>