Top
priroden_sok

Освежувачки пијалоци за рамен стомак

Кога температурите ќе достигнат над 30 степени, потребно е вистинско освежување. Треба да знаете дека постојат пијалоци кои се совршен додаток во исхраната и се идеален сојузник во борбата против подуеноста на стомакот. Во продолжение прочитајте кои 5 безалкохолни пијалоци се одличен избор за летниот период.

Витаминска вода
Хидратацијата на телото е особено важна во текот на летниот период. Внесувањето на потребната количина на вода влијае врз мекоста на кожата, а освен тоа и го зголемува чувството на ситост. Доколку не сакате да пиете природна вода, може да ја збогатите со парчиња овошје.

Пијалак од нане
Нането е совршен сојузник за рамен стомак. Пеперминтот го забрзува варењето на храната, помага да се согорат мастите и спречува подуеност на стомакот.

Пијалак од ананас
Сокот од ананас асоцира на лето и плажа. Ова тропско овошје содржи бромелаин – ензим кој ги разградува протеините. Ананасот го разградува фибринот, нерастворливите протеини кои се поврзани со задршка на течности и е совршен против чувството на подуеност.

Пијалак од грејпфрут
Грејпфрутот содржи многу вода, малку натриум и на телото му ја надополнува потребата за течности и минерали. Богата е со ензими и ефективно ги топи мастите, па токму затоа е вистински избор за забрзување на работата на метаболизмот и постигнување рамен стомак.

Пијалак од зелен чај
Зелениот чај е богат со антиоксиданси кои ја забрзуваат работата на метаболизмот. Освен што влијае на нивото на шеќер во крвта, зелениот чај е лесен диутерик што значи дека нема да ве подуе. Пијте ладен зелен чај наместо вода.


Станете наш facebook фан. Ви Благодариме!
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *