Top
sladoled

Намирници кои создаваат зависност

Во текот на зимата, просечно луѓето се поправаат за околу два килограми, и за тоа е виновна мрсна, слатка и солена храна која што се консумира почесто во зимските месеци. Покрај тоа, има намирници кои создаваат вистинска зависност, не се здрави, а се јадат во текот на целата година.

Ова е листа на намирници кои предизвикуваат најголема зависност:

Сладолед – предизвикува најголема зависност.
Помфрит – голема количина на нездрави масти и сол.
Луто – содржи голема количина на сол и нездрави масти.
Чоколадо – поттикнува добро расположение.
Чипс – покрај маснотии и сол, содржи скриени шеќери.
Колачи – кремастите колачи и сувите колачи создаваат зависност.
Тестенини – содржи многу скроб, и се полни со шеќер и масти
Крофни – од бело брашно, богати со шеќер и масти.
Бел леб – создава зависност, а потоа и брза глад.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>