Top
maslinovo maslo

Маслиновото масло го намалува ризикот од срцев удар

Луѓето кои редовно готват со маслиново масло и го користат како зачин во салатите имаат  41% намален ризик од срцев удар. Ова го покажуваат резултатите на истражувањето  зана Институтот здравје и медицинско истражување во Бродекс спроведено  на 8000 луѓе.

Медитеранскиот начин на исхрана, речиси целосно се базира на маслиново масло. Неговата употреба особено е препорачлива за повозрасните луѓе.

Срцевиот удар е еден од водечките причини за смрт, а маслиновото масло е природен, ефтин и едноставен начин за негова превенција, покажуваат резултатите од истражувањето.

Колку е здраво докажува зголемениот број на срцеви удари во земјите чија исхрана се темели на животински и заситени масти, како во Велика Британија, објаснуваат научниците. Маслиновото масло богато со маснозаштитени киселини, омега 6 масни киселини кои ги блокираат воспаленијата и хроничните заболувања, како што се срцевите болести и артритис.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>