Top
mandarini-ilike-mk

Мандарини – вистински извор на убавина и здравје

Мандарините се одлични за здравјето на човекот, па затоа веднаш започнете со нивна консуманција. Освен тоа, имаат значаен придонес за вашата убавина. Со мандарините постигнувате витамински оптимум бидејќи во 100 грама мандарини има 30 милиграми витамин Ц. Мандарините имаат ниска енергетска вредност и се богати со влакна, кои го забрзуваат варењето на храната.

Мандарините се добри за вашите очи и кожа. Исто така, тие се одличен антиоксиданс. Можете да ги комбинирате со јаболка, круши и ореви. Можете да подготвите и густ сок од мандарини кој може да го искористите како прелив за некоја овошна салата.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>