Top
krvna-grupa

Каква треба да биде исхраната според крвната група?

Исхраната заснована на крвната група открива што треба да јадете, а што да избегнувате, пишува Winchester Hospital. На пример, ако имате крвна група А, треба да консумирате повеќе вегетаријанска храна, ако имате крвна група 0, треба да јадете најмногу месо и да избегнувате житарки, а ако имате крвна група Б, тогаш можете да јадете разновидна храна, како што се млечни производи кои не се препорачуваат за луѓе со крвна група А и О.

Исхраната според крвната група можеби би можела да помогне во слабеењето, а таков план за слабеење објавил и др. Питер Д’Адамо, лекар натуропат. Тој верува дека ќе се чувствувате подобро ако јадете храна која одговара на вашата крвна група. Тој смета дека храната помалку ќе се акумулира во телото во форма на маснотии и дека човек ќе има помали шанси да има здравствени проблеми доколку го следи овој план, пренесува N1.

Д-р. Д’Адамо верува дека крвната група е еволутивен маркер кој покажува која храна е најдобра за вашето тело и која може да му наштети. Тој исто така препорачува луѓето да консумираат повеќе свежа, природна храна и да избегнуваат преработена храна. Не треба да јадете чоколадо, ниту да пиете кафе и алкохол, посочува докторката.

Крвна група А
Според др. Според Д’Адам, луѓето со крвна група А треба да јадат зеленчук, овошје, цели зрна, грав, мешунки, јаткасти плодови и семки.

Кога станува збор за храна која треба да ја избегнуваат луѓето со крвна група А, тоа се млечни производи, месо, риба, живина, јајца и преработена храна.

Исто така, овој лекар препорачува различни вежби за луѓе со различни крвни групи. Така тој наведува дека луѓето со крвна група А треба да практикуваат јога, голф и слични спортови.

Крвна група Б
Луѓето со крвна група Б треба да консумираат што е можно повеќе зеленчук, овошје, житарици, грав, мешунки, месо, живина, риба, јајца и млечни производи.

Оние со оваа крвна група треба да избегнуваат јаткасти плодови, семки и преработена храна.

Кога станува збор за вежбање, луѓето со крвна група Б треба да практикуваат активности со умерен интензитет како што се пешачење, планинарење и тенис.

Крвна група АБ
Луѓето со крвна група АБ можат да јадат слична храна што ја јадат луѓето со крвна група А и Б, но докторот вели дека веганската исхрана е најдобра за нив. Треба да избегнуваат преработена храна.

За луѓето со крвна група АБ, др. Д’Адамо препорачува вежби за смирување и физичка активност со умерен интензитет.

Крвна група 0
Исхраната на луѓето со крвна група 0 треба да содржи месо, живина, риба и маслиново масло, но постојат одредени ограничувања за консумирање на одредени зеленчуци, јаткасти плодови, семки и јајца.

Луѓето со крвна група 0 треба да избегнуваат млечни производи, житарки, леб, тестенини, ориз, мешунки и преработена храна.

На луѓето со оваа крвна група им се препорачуваат енергични вежби како трчање.

Треба да се нагласи дека досегашните студии не покажале дека ваквиот начин на исхрана промовира слабеење, но имајќи предвид дека се работи за строги упатства, наведуваат дека на оние кои се придржуваат до овој план би можеле да им недостигаат некои хранливи материи. Од друга страна, др. Д’Адамо, исто така, препорачува земање одредени додатоци за да може лицето да ги задоволи сите свои нутритивни потреби.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>