Top
Domashen-sirup-iLike-mk

Домашен сируп кој ја отстранува болата во грлото за само 4 часа

Есента е сезона на настинки и грипови, а болното грло е најчест симптом. На пазарот се нудат најразлични сирупи и апчиња за намалување на болката во грлото, но ретко кој од нив е на природна база.

Денес ќе ви презентираме едноставен и сосема природен сируп која ја отстранува болката во грлото за 4 часа.

Потребни состојки:
– 250ml вода
– 80g мелен ким
– 1 лажица оцет

Подготовка:
Мелениот ким измешајте го со 200ml вода и оставете го да врие на тивок оган околу 15 минути. Откако ќе добиете кашеста смеса, додајте ги преостанатите 50ml вода и почекајте уште еднаш да зоврие. Оставете го да се олади, па додадете го оцетот и промешајте.

Консумирајте по 1 лажица на секој половина час.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>