Top
Breakfast

Дали се здрави пржените јајца?

Пржените “јајца на око” и кајганата содржат специјални супстанции кои се директно поврзани со лековит третман за хипертензија. Придонесуваат за намалување на крвниот притисок велат светските научници.

Според експертите, слични ефекти можат да се направат со варени јајца, но според истражувањето, пржениот производ сѐ уште делува поефикасно. Експретите советуваат да се консумираат пржени јајца барем два пати во неделата, за време на појадокот или ручекот.

Меѓу другото, митот за подобра апсорпција на сурови јајца е сосема неоснован – според резултатите на цела низа експерименти, докажано е дека најдобриот ефект врз калориските и хранливите вредности покажале варени и пржените јајца.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>