Top
Природни средства за отстранување на шминка

Природни средства за отстранување на шминка

Млекото има моќ да ги отстрани и најдлабоките слоеви на шминка. Слично на него делува и краставицата, а маслиновото масло може да ја острани и водоотпорната маскара. Секојдневното отстранување на шминката со млеко за отстранување може да ја надразни и иритира кожата. Одлична замена за него се намирници кои кои ги имаме во кујна, кои не содржат хемикалии и можете да ги подготвите на едноставен начин.

 • Млеко и јогурт
  Млекото ги чисти и најдлабоките слоеви на кожата, а вистинско решение е за чувствителни очи. Тоа ја смирува кожата и ја чисти нејзината маснотија. Доволно е да помешате една лажица млеко со неколку капки бадемово масло. Слично дејство на млекото има и јогуртот.
  Јогуртот ја навлажнува кожата и ѝ ја враќа еластичноста. Него може да го помешате со неколку капки бадемово или маслиново масло.
 • Маслиново масло
  Маслиновото масло успешно ја отстранува шминката, па дури и водоотпорната маскара. Капнете неколку капки маслиново масло на памук и со него нежно поминете ги очите. Како замена за маслиново масло може да се користи бадемово масло.
 • Краставица
  Краставиците се богати со минерал кој го зајакнува сврзувачкото ткиво во кожата. Освен тоа, го поттикнуваат природното производство на колаген и го успоруваат процесот на стареење. Во блендер измешајте една краставица и половина шолја млеко. Потоа оваа смеса варете ја околу 10 минути. Откако ќе се излади, имате подготвен тоник за чистење лице. Краставицата можете да ја употребите и во поедноставна подготовка на тоник за лице, ако исцедите сок од неа и додадете неколку капки бадемово масло.

Станете наш facebook фан. Ви Благодариме!
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>