Top
nega_na_kozha_vo_zima

Нега на кожата во зима

Студот, ветерот, греењето и престојот во затворени простории, се фактори кои негативно влијаат на кожата на лицето за време на зимските денови, предизвикувајќи загуба на влажност и сушење. Затоа е важно во зимските месеци на кожата да ѝ посветите посебна нега и грижа.

Како се негува сувата кожа?
Експертите препорачуваат примена на интензивна хранлива крема два пати на ден, вклучувајќи ги и оние кои содржат и навлажнувачки состојки и липиди за да се спречи загубата на вода. Избегнувајте агресивни лосиони за чистење на лицето и несоодветни козметички производи кои дополнително ја влошуваат состојбата на кожата. Користете само безалкохолни тоници. Употребувајте благи лосиони и млека за да ја исчистите кожата секојдневно, а еднаш неделно направете благ пилинг на кожата.

Хидратација на кожата
Колку погуста е кремата, толку е подобра за кожата во зимските месеци. Практикувајте масажа и терапија која ќе се овозможи обновување и регенерација на кожата и дехидрирана кожа ќе ја врати влжноста и виталност. Креми користите секој ден, во текот на зимата кремата треба да биде богата со хранливи состојки кои ќе ја заштитат кожата, ќе обезбедат доволно влажност и ќе ја задржат мека. Во зима, користете средства за чистење кои не ја сушат кожата а обезбедуваат дополнителна нега.

Витамини и минерали
Во текот на зимата, зголемете го внесот на витамини и минерали во вашето тело за понатамошна заштита на кожата од сушење. Витамините се најважни за здравјето на кожата. Витамин А спречува загубата на колаген, како и провитамин Б5 кој длабински ја обновува кожата и ја лекува. Хранете се здраво, имајте редовен мирен сон.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *