Top
opaganje-na-kosa

Најчести причини за опаѓање на косата

Една од најголемите женски грижи е губењето на косата, како и недоволно густа, тенка, слаба коса. Во продолжение прочитајте кои се најчестите причини поради кои косата е тенка и слаба.

Постојан стрес
Директно е поврзан со опаѓањето и губењето на косата. Намалете ги стресните ситуации колку што можете.

Недостаток на железо
Губење на железо е најчеста причина за губење на косата. Овој проблем исто така може да предизвика и интолеранција на глутен.

Диета и неправилна исхрана
Внесувањето на малку јаглени хидрати може да го оштети квалитетот на косата поради недостаток на енергија, односно калории и шеќери. Можете да јадете протеини колку што сакате, но без енергија, вашата коса ќе страда. Несоодветната исхрана со себе носи ризик од недостатокот на важни витамини и минерали, кои се најважни за густата, бујна коса.

Полицистични јајници и проблеми со тироидната жлезда
Втората најчеста причина за губење на косата кај жените е синдром на полицистични јајници, што резултира со прекумерна количина на тестостерон. Ова може да предизвика деформации со прекумерна тежина, но исто така и загуба и губење на косата. Преслаба или прејака работа на тироидната жлезда може да биде причина за губење на косата.

Лекарства
Одредени видови на лекови може да предизвикаат опаѓање и намалување на густината на косата.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>