Top

Маска за лице од тиква

Тиквата за многумина е највкусниот есенски плод. Истиот може да го искористите во функција на нега. Тиквата е одлична состојка на маските за нега на лице за оние кои имаат хиперпродукција на лојните жлезди. Затоа, маската од тиква, може да си ја подготвите и сами.

Потребни состојки:
1/4 чаша пире од тиква
1/2 куркума во прав
1 лажичка мед

Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки, додека добиете хомогена смеса. Нанесете тенок слој на кожата и оставете да дејствува барем за 10 минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>