Top
banana-nega-na-kozha

Маска од банана со магичен ефект

За да се разгалите себеси и вашата кожа, не значи дека треба да трошите многу време и пари. Веќе ги имате сите состојки за оваа маска од банана дома.

Маските за лице кои ги подготвуваме дома честопати се инфериорни во однос на оние во салоните, но во исто време тие се помеки и со редовна употреба можат целосно да ја трансформираат кожата на лицето.

Маска за лице од банана
Обичната банана може да биде природна замена за ботокс. Оваа маска е погодна за сите типови кожа. Навлажнува и ја храни и не ја прави вашата кожа масна. Најлесен начин да се направи е мешање на бананата во каша со помош на вилушка или мешалка. Додадете малку јогурт и 2 лажици мед. Нанесете ја маската на лицето, вратот и деколтето и почекајте 10 до 20 минути. Потоа, исплакнете ја маската за лице од банана под ладна вода.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>