Top
Maska-za-lice-iLike-mk

Маска која ја „буди“ кожата од зима

Најчесто, поради недостаток на сончеви зраци, зимата е перод кога кожата се суши, поради што и е потребна постојана нега и хидратација. Со доаѓањето на пролетта, време е да ја „разбудте кожата од зимски сон“ и да и дадете свежина. Оваа маска ќе ја постигне токму таа цел бидејќи обезбедува нејзна еластичност.

За подготовка на оваа маска ви се потебни:
– 2 лажици масло од кантарион
– 1 жолчка
– малку сок од лимон

Маслото од кантарион, кое треба да биде на собна температура, се додава во жолчката и се меша додека не се добие цврста смеса, по што се додаваат неколку капк сок од лимон. Маската се мие со студена вода 30 минути по нанесување на лицето.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *