Top
Soda-i-limon-za-zdrava-kozha-iLike-mk

Лимон и сода бикарбона за совршена кожа

Често се случува да не знаеме што да избереме од препаратите за нега на кожата кои се продаваат во аптеките и продавниците. Кога ќе размислите подобро, природно си е природно. Пригответе си ја оваа мешавина од лимон и сода бикарбона која на вашата кожа ќе ѝ даде блескав тен.

Што треба да направите?
Најпрво измијте ја кожата со млака вода. Додека лицето уште е влажно, нанесете сода бикарбона, при што особено внимание треба да обрнете на оние делови каде имате црвенило или мозолчиња. Оставете ја сода бикарбоната околу 10 минути, односно додека не почнете да чувствувате благо затегнување на кожата. Потоа измијте го лицето со млака вода и избришете го со пешкир. Исцедете сок од лимон, натопете памук и тапкајте по целото лице. Прво ќе почувствувате малку пецкање на лицето. Оставете го да делува неколку минути и кога ќе се исуши и пецкањето исчезне, со памук нанесете бебешко масло или хидратантна крема.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>