Top
kosa

Како да се решите од првутот?

Најчести причини за појава на првут се лошата исхрана, стрес, временските услови и слични фактори.
За да ја отстраните оваа непријатност, треба да користте мешавина од лимон и маслиново масло. Киселоста на лимонот ги отстранува лушпите на кожата, а маслиновото масло ја влажни кожата на главата.

Помешајте две лажици свеж сок од лимон, две лажици маслиново масло и две лажици вода. Со оваа мешавина масирајте ја кожата на главата, и оставете ја да стои 20 минути. Потоа измијте ја косата со шампон. Се препорачува овој третман да се повторува секоја втора недела.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *