Top
Banana_vistinski_prijatel_na_vashata_kozha_iLike_mk

Бананата е најдобар пријател на вашата кожа

Бананата е идеална за сите типови на кожа. Ова тропско овошје ја хидрира сувата кожа, ја негува уморната кожа, го враќа сјајот и енергијата. Бананата содржи витамини А, Ц, Б6, Б12, калиум, магнезиум и овошни киселини, кои помагаат во отстранување на мртвите клетки од кожата.

Доволно е да истолчите една банана и кашата да ја нанесете на штотуку исчистена кожа. Потоа, оставете ја да делува 20 минути и исплакнете го лицето со млака вода.

За третманот да биде уште поефикасен, на бананата додадете состојки како што маслиново масло или мед. Маслиновото масло е идеален додаток за сува кожа, додека медот е одличен додаток за проблематичната кожа и кожа склона кон иритација. Можете да додадете малку банана и во вашите омилени маска за лице, со цел да бидат поефикасни.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>