Top
Pred-30-godini-iLike-mk

Навики кои мора да ги стекнете пред 30-тата година

Ако веќе се наближувате кон својата 30-та година, тогаш треба да размислите за себе своите навики. Колку повеќе време минува, толку потешко ќе ви биде да се однесувате и да го правите она што е примерно за една зрела личност.

  • Не го прескокнувајте појадокот. Оваа навика треба да стане најважниот оброк во вашиот ден.

  • Ако сте јаделе, садовите или веднаш ставете ги во машина или измијте ги рачно, наместо да допуштите да ве чекаат после напорниот ден. И тоа со остатоци од храна.

  • Секое утро прочитајте ги најважните новости и бидете информирани. Тоа влијае на самодовербата.

  • Колку и да не сте спортски тип, гледајте на вежбањето како нешто што е неопходно за здравјето, кондиција и добар изглед. Не е целата суштина во успехот на работното место.

  • Немојте воопшто да се двоумите во текот на денот, да им се јавите на вашите родители и да ги прашате како се.

  • Одредете период во кој накратко ќе го исклучите мобилниот телефон, и ќе заборавите дека постојат сите други.

  • Во чантата секогаш носете кондоми, бидејќи никогаш не знаете кога ќе ви затребаат, а сексот без заштита не оди со зрела, одговорна личност.

  • Секоја вечер темелно чистете го лицето и намачкајте го со хранлива крема.

  • Одредете датум во месецот кога ќе плаќате сметки, и придржувајте се кон истиот. Во ред е да прекршите доколку ви доцни платата, но треба да научите да се воздржувате од непромислени трошоци.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>