Top
Damka

Како да отстраните дамка од маснотија?

Oвие дамки од кујната се едни од најтрајните па ако не реагирате на време, тие лесно можат да се рашират на неколку места одеднаш. Ова им е особено добро познато на сите оние кои честопати пржат храна, гардеробата има задолжително неколку дамки.

Дамките од маснотии не се однесуваат само на дамки од масло, туку вклучуваат и широк спектар на други дамки како што се дамките од разни сосови, намази, мајонез и слично.

Хартиена крпа е еден вид прва помош што служи за впивање на целиот вишок на мрсно од ткаенината, па обидете се да го направите што е можно попрецизно тапкањето.

Вториот начин е брза апликација на сол на местото погодено од мрсна дамка. Важно е да се нагласи тука дека пред да се нанесе сол директно, би било добро прво да додадете неколку капки вода, така што солта ќе делува подобро. За истата цел, можете да користите пченкарно брашно, кое исто така можете да го посипете на облеката и да го триете додека не забележите дека дамката исчезнува.

Оцетот е познат како исклучително добар борец против дамките, па затоа ќе ја заврши својата работа кога станува збор за мрсни дамки. Доколку се одлучите за оваа варијанта, секогаш имајте на ум дека оцетот е ефикасен само доколку е разреден со вода (во сооднос 1:1) бидејќи во спротивно може да ја оштети ткаенината, така што самата дамка повеќе нема да претставува проблем.

Сода бикарбона е исто така одлично решение за дамки. Дефинитивно е добра опција ако не брзате, бидејќи потребни се неколку часа за да делува. Всушност, можете слободно да ја оставите гардеробата натопена со неа цела ноќ. Откако ќе ја отстраните и исцедите облеката, проверете дали дамката е сè уште таму и слободно ставете малку повеќе сода на деловите погодени од дамката и започнете да триете малку погрубо.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>