Top
Sreka

Како да бидете посреќни наутро?

Само мала промена во утринските навики, ќе направи да бидете многу посреќни. Ендорфините, нашето тело ги ослободува природно, како одговор на болка и стрес, но и за време на други активности како што се јадење, вежбање или сексуален однос.
Овие природни “лекови” против болки делуваат како опијати на нашите рецептори во мозокот. А кога ги лачиме во доволни количини, природно сме посреќни. Најдобар начин да се постигне ова е на природен начин. Значи, ако се разбудите наутро или вашето расположение паѓа во текот на денот, можете да бидете подобро расположени со мали промени. Еве како.

Како да бидете посреќни наутро?

Вежбајте
Нема потреба да трчате маратон наутро за да бидете посреќни. Можете да правите секаква физичка активност, како што се возење велосипед, пешачење или кратко вежбање кое трае само 15 минути. Ако е можно, вежбајте надвор за да го зголемите нивото на витамин Д.

Танцувајте
Танцувањето е форма на вежбање и во исто време креативен начин да се изразите. Истражувањата покажаа дека нивото на ендорфин се зголемува и преку социјалната интеракција, затоа размислете за танцување со партнерот или децата наутро.

Смејте се
Многу истражувања покажуваат дека смеењето е одличен поттикнувач за лачење на ендорфин. Исто така, поместувањето ја зголемува толеранцијата на болка. Наутро гледајте смешно видео на YouTube, прочитајте шега или гледајте епизода од омилената хумористична серија.

Креирајте
Уметноста е одличен начин да го подобрите вашето расположение. Без разлика дали ќе пеете наутро, ќе цртате нешто или ќе пишувате песна, не е важно. Уметноста го зголемува нивото на ендорфин.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>