Top
majka

Цитати за големината за зборот “Мајка”

Зборот мајка во себе крие голема доза на љубов, почит, разбирање, сакање, поддршка, утеха, простување… Ништо на светот не може да ја измери нејзината важност, затоа што таа е незаменлива во сечиј живот.

„Сѐ што сум или се надевам дека ќе бидам, ѝ го должам на мојот ангел, мајка ми.“ – Абрахам Линколн

„Мајката е личност која кога гледа дека има четири парчиња пица за пет луѓе, веднаш кажува дека таа никогаш не сакала пици.“ – Тенева Џордан

„Срцето на мајката е длабока бездна на чиешто дно секогаш ќе пронајдете простување,“ – Оноре де Балзак

„Јавете ѝ се на вашата мајка. Кажете ѝ дека ја сакате. Запаметете дека вие сте единствената личност која знае како звучи нејзиното срце од внатрешноста.“ – Рејчел Волхин

„Мајката е личност кон која брзате кога се наоѓате во неволја.“ – Емили Диксон

„Рацете на мајката се направени од нежност, а децата спијат цврсто во нив.“ – Виктор Иго

„Прегратката на мајката трае уште многу долго откако таа ќе замине.“ – Непознат автор

„Не постои ништо како мајчината прегратка.“ – Тери Гилеметс

„Мајчинство: Сета љубов започнува и завршува таму.“ – Роберт Браулинг

„ Не постои начин да бидете совршена мајка, но милион начини да бидете добра.“ – Џил Черчил
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>