Top
5_obroci_za_zdrav_zhivot_iLike_mk

5 оброци за здравје и витка линија

Секој ден би требало да имате по пет оброци, меѓутоа пазете да не претерате со количината на храна, поточно со вкупната калорична вредност.

Појадокот е најважен дневен оброк кој мора да осигура 30% од енергетското внесување дневно. Потоа е добро да земете некои пробиотични млечни напитоци или овошје.

Ручекот треба да биде редовен, да се состои од предјадење, главно јадење и салата. За ужина погодни се јаткасти производи или некое друго овошје. Најважно е да вечерате пред 19 часот и тоа нешто лесно што нема да го отежнува варењето и да предизвика тегоби и несоница.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>