Top
redoven

Зошто треба да практикувате редовен секс?

Сексот е најголемото задоволство, но освен тоа е добар и за други работи. Редовната сексуална активност е навистина добра за вашиот организам. Еве за што всушност се работи:

Сексот го подобрува расположението
После водење љубов ќе се чувствувате подобро благодарение на хормоните кои се ослободуваат после оргазам, како и многуте ензими, а еден од нив е ендорфинот. Хормонот окситоцин, кој во поголемо количество се лачи во текот на сексот, ги прави луѓето љубезни кон партнерите, ги смирува и ги тера на спиење. Жените можат да произведат четири пати повеќе од мажите. Окситоцинот се нарекува и хормон на „прегратките”, бидејќи се ослбодува после 20 минути прегрнување. Други значаен невротрансмитер е серотонинот, кој е главен антидепресив и најзаслужен за вашата насмевка, чувство на среќа и опуштеност после сексот.

Сексот е добар за вашето срце
Студија спроведена на Универзитетот во Белфаст откри дека практикувањето на секс три пати неделно драстично го намалува ризикот од срцев или мозочен удар. Сексот е само уште една форма на вежбање. Во фитнес термините, тоа е еднакво како да одите километар или се качувате по скали горе и доле.

Сексот штити од настинка
Сексуалните односи го зајакнуваат вашиот имунитет и со самото тоа ве штитат од настинки и грип. Утврдено е дека доколку паровите практикуваат секс два или повеќе пати неделно, имаат поголемо ниво на имуноглобулин, кој му помага на вашиот имунитетен систем да се бори против вирусите.

Сексот го продолжува животот
Студијата за долговечност и сексот откри дека оние кои имаат секс помалку од еднаш месечно имаат два пати поголем ризик да умрат млади од оние кои се поактивни кога се во прашање сексуалните односи. Сексуалната активност има ефект на заштита по здравјето на мажот. Ова може да биде поврзана со главниот сексуален хормон кој се нарекува дехидроепиандростерон (DHEA). Овој важен хормон се создава во надбубрежните жлезди и функционира така што го поврзува естрогенот, тестостеронот и прогестеронот. Нивото на DHEA расте пред оргазам и ејакулација дури три пати повеќе од вообичаеното ниво, а некои тврдат дека редовниот секс го продолжува животот.

Сексот ја зголемува плодноста
Тврдењата дека воздружувањето од ејакулација го зголемува квалитетот и мобилноста на спермата побрзо да ги оплоди јајце клетките е целосен мит. Кога спермата долго стои во пасеменикот (епидидмис), долго свитканата комора, која се наоаѓа над тестиситра, брзо умира. Честата сексуална активност дава подобар квалитет на спермата, освен во случај кога мажот има ниско ниво на сперматозоиди. За да ја подобрите плодноста, подобро е да имате секс често отколку да се воздржувате.
2 Коментари

  • Darko Stosic вели:

    Seks ne treba voopsto da se praktikuva,zatoa sto vodi vo zavisnost.Ako nekoj redovno praktikuva so vreme kako posledica se javuva i nezadovolstvo samo so eden partner sto vodi vo preljuba,a toa vo bracni problemi i raspad na brakovite,deca bez roditeli itn.Na kratko toa e pat vo propast na edno opstestvo.

  • Darko Stosic вели:

    Samo da prasam koga mislite da mi go objavite komentarot?

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>