Top
Vodenje_ljubov

Сексот ве прави убави, среќни и здрави

Сексот ги симнува вишокот килограми, одличен анти-депресант е, го подобрува помнењето, ве прави поубави и посреќни. Па, потребно ли ви е нешто повеќе од тоа?

- ЈА РАЗУБАВУВА КОЖАТА
Сексот е вистински еликсир на младоста. Научно е докажано дека во женскиот организам при сексуалниот чин се лачи двојно повеќе естроген – хормон кој е заслужен за сјајна и еластична кожа и убав тен. Освен тоа, овој хормон придонесува женсите да се чувствуваат поубаво и да бидат самоуверени.

- ЛЕЧИ ДЕПРЕСИЈА
Љубовната игра е фантастичен лек против депресијата. При оргазмот телото лачи ендофрин – хормон на среќата. Овој хормон доведува до чувство на задоволство. Тогаш целиот организам, од крвните садови и мускулите до нервите и хормонскиот систем функционираат во совршен баланс. Затоа имате чувство дека лебдите од среќа!

- ГО ПОДОБРУВА ПОМНЕЊЕТО
Водењето љубов и редовната сексуална активност го зголемуваат лачењето на естрогенот, без кој мозочната активност и способност за помнење се намалуваат. Сексуалната активност е од големо значење за психичката стабилност на луѓето. Затоа се вели дека сексот е најдобар лек за мозокот.

- ЈА ОДРЖУВА ТЕЛЕСНАТА ФОРМА
Сексот е најевтиниот спорт на светот кој на мошне брз начин ќе ви овозможи да ги симнете вишокот на килограми и наталожените маснотии. Во просек, при една сексуална активност согорувате 560 калории што е еднакво на час и половина активно трчање или возење велосипед. Сексолозите препорачуваат секс најмалку три пати во седмицата, и на шала додаваат дека ќе имате совршено обликувано тело и стегната задница.

- ГО РЕГУЛИРА ЦИКЛУСОТ
Бројните истражување велат дека редовното водење љубов го регулира менструалниот циклус. Во текот на оргазмот се опуштаат мускулните ѕидови на матката со што се зголемува циркулацијата на крв во карличниот дел. На тој начин се намалуваат или сосема исчезнуваат менструалните болки и тегоби, а истовремено се регулира целиот циклус.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>