Top
libido

Храна која го буди либидото

Секому му се случило понекогаш да не му е до акција во креветот, но ако оваа ситуација трае подолго време, постојат намирници кои повторно ќе ја разгорат бледата страст.

Сексуалната атрактивност може да се зголеми со афродизијаци од храната. Овие намирници најлесно можат да ја истакнат желбата, првенствено преку подобрување на циркулацијата, намалување на стресот и ослободување на хормонот за среќа.

• На прво место е ѓумбирот, кој ја подобрува циркулацијата и функцијата на крвотокот, а со тоа ја зголемува и сексуалната желба.

• Црното чоколадо, исто така го намалува стресот и го ослободува хормонот за среќа.

• Свежата краставица ја подобрува циркулацијата и активноста на сите органи, и на тој начин го зајакнува либидото.

• Аспарагусот е богат со витамин Е, кој ја нагласува сексуалната желба, како и авокадото.

• Нивото на афродизијак од лубеницата се споредува со она на „вијагра“, а тоа е поради тоа што има корисен ефект врз опуштањето на крвните садови.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *