Top
bombici

Здрави бомбици со чиа и црно чоколадо

На сите вљубеници во слатки задоволства, ќе им се допадне овој брз рецепт за здрав десерт.

Потребни состојки:
• 3 лажички путер од кикирики
• 50гр овесни житарици
• 220гр суви сливи
• 50гр сечкано темно чоколадо
• 1 лажица чиа семе

Подготовка:
Во блендер испасирајте ги сливите, потоа додадете ги чиа семето, путерот од кикирики, чоколадото и житариците. Блендирајте додека смесата не се соедини. Формирајте топчиња од смесата и оставете ги во фрижидер околу 20 минути.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>