Top
leb_puter

Здрав појадок: лепчиња со пикантен путер со ѓумбир и лук

Ѓумбирот е со специфична арома и со широка примена во кулинарството, но и во народната медицина. Поради многуте лековити својства, ѓумбирот може да се додаде во напитоци, десерти, во варени јадења, но од него може да се направи убава комбинација и со путер. Путерот со ѓумбир може да го користите како намаз на интегрален леб.

Состојки:
1/2 филџан несолен путер
1 лажица изрендан свеж ѓумбир
1 лажица ситно исецкан млад лук
1 лажичка соја сос

Подготовка:
Стопете го путерот на средна температура во помало тенџерче. Измешајте го ѓумбирот во растопениот путер и варете околу минута. Тргнете го од оган и додадете го лукот и соја сосот. Пикантниот путер со ѓумбир е готов и можете да го намачкате на мали лепчиња.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>