Top
kolac so praski

Вкусен летен колач со праски

А кој би можел да одолее на мирисот на праски? Ние денес ви препорачуваме да направите вкусен колач со праски, кој се подготвува многу лесно.

Потребни состојки:
– 4 јајца
– 260g шеќер
– прстофат сол
– 1 ќесичка ванилин шеќер
– 300ml павлака
– 300g брашнo
– 1 лажичка прашок за печиво
– 1kg праски

Подготовка:
Jајцата ставете ги во сад за матење, додадете шеќер, ванилин шеќер и сол. Матете со миксер додека не добиете пенлива смеса. Потоа намалете ја брзината на миксерот и додадете брашно, прашок за печиво и павлака. Матете сè додека не се соеднини целата смеса. Истата ставете ја на подмачкан плех, претходно измиените праски исечете ги на парчиња и наредете ги преку целата површина на смесата. Колачит се пече 50-60 минути во загреана рерна на 175C. По вкус, пред сервирање наросете шеќер во прав врз колачот.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *