Top
supa

Супа од спанаќ за борба против анемија

Анемијата поради недостаток на железо е многу честа појава, особено кај жените во репродуктивната доба.

За да го обезбедите вашиот организам со железо, пробајте ја оваа супа од спанаќ и мускатно оревче.

Потребни состојки:
900ml вода
450g свеж спанаќ
Морска сол
Мускатно оревче

Начин на подготовка:
Во поголем сад зовријте вода и додајте го спанаќот. Откако ќе се свари спанаќот, ставете ја смесата во блендер додека не стане хомогена. На крај ставете сол и малку мускатно оревче.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *