Top
palacinki

Рецепт за палачинки со овесно брашно

Ако и вие се вбројувате во многуте луѓе кои обожаваат палачинки, а со цел да уживате повеќе, но без грижа на совест, ви претставуваме рецепт од поздрава верзија на палачинки во кој белото пченично брашно можете да го замените со овесно брашно.

Состојки:
2 банани
2 јајца
200g овесно брашно
1 лажичка шеќер
Неколку лажички лимонов сок
Прстофат сол

Подготовка:
Излупете ги бананите, исечете ги и испасирајте. Потоа додадете ги шеќерот, солта, јајцата и сокот од лимон, а потоа со рака или со миксер соединете ја смесата. На крај додавајте го постепено и овесното брашно, постојано матејќи со миксерот.
Уживајте!
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>