Top
Banana-Overnight-Oats-iLike-mk

Рецепт за здрав и енергичен доручек

Се чини никогаш доста од добри и здрави идеи за вкусен доручек. Па, затоа ви нудиме здрав рецепт кој ќе ве снабди со енергија потребна за полесен почеток на работниот ден.

Во продолжение еден рецепт за вкусна овесна каша.

Потребни состојки:
– 2 шолји овесни снегулки,
– 1 шолји пченкарен гриз,
– малку морска сол,
– 8 шолји вода,
– 2 лажици семе од сончоглед или тиква,
– 1 банана.

Подготовка:
Во зовриената вода се додава солта, се вмешува пченкарниот гриз, а потоа зобените овесни снегулки. Се намалува топлината и се вари 20 минути со постојано мешање.

Пред сервирање се посипува со семките од тиква или сончоглед и се сецка банана.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>