Top
svedska salata

Рецепт за вкусна шведска салата

Ако ви здосади од исти салати на празничната трпеза, подгответе ја оваа шведска салата за која веруваме дека ќе ја обожавате.

За овој рецепт е потребно:

- 1kg варени компири
– 8 варени јајца
– 6 кисели краставички
– 1 главица кромид
– 1 лажичка мускантно оревче
– малку кари
– мајонез (по потреба)

Компирите и јајцата исечете ги на коцки, а краставичките и кромидот исецкајте ги ситно. Додадете ги и останатите состојки, измешајте и оставете да отстои во фрижидер најмалку еден час.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>