Top
marmalad

Рецепт за вкусен џем од смокви

Смоквата е слатко, вкусно и многу здраво овошје кое е полно со витамини и минерали. Освен свежи, смоквите можете да ги консумирате и суви, но и да направите вкусен џем. Во продолжение следува вкусен рецепт за џем кој се подготвува на многу едноставен начин.

Потребни состојки:
– 5kg свежи смокви
– 250g шеќер
– 1 ванилин шеќер
– 150g мед
– рендана кора од 3 портокало
– 2 кафени лажички цимет
– 1 кафена лажичка лимонска киселина во прав

Подготовка:
На тивок оган растопете го шеќерот додека не добиете златно жолта боја, па потоа додадете го медот. Смоквите исечете ги на четвртинки и додадете ги во претходно стопената смеса. Оваа смеса треба да се вари 90 минути. Кога ќе добиете кашеста смеса, додадете ја рендара кора од портокал, циметот, ванилиниот шеќер и лимонската киселина. Сето тоа нека се вари уште 30-тина минути.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>