Top
karamela-desert

Рецепт за превкусен карамел десерт

Има ли некој кој може да одолее на вкусен десерт? Денес ви презентираме еден супер вкусен десерт.

Потребни состојки:
• 400гр шеќер
• 450гр гриз
• 1,4л млеко
• 250гр путер
• 2 лажици изрендана кора од портокал
• 50гр суво грозје

Подготовка:
Ставете го млекото да се вари на средна температура. Во друг сад стопете го шеќерот, мешајќи постојано за да не загори. Кога шеќерот ќе се растопи и ќе добие крем боја намалете го огнот и постепено додавајте го млекото. Мешајте се додека целиот шеќер не се стопи. Префрлете ја смесата во друг сад. Потоа стопете го путерот на мал оган, па додавајте го гризот и мешајте се додека смесата не добие кафена боја. Потоа додадете го сувото грозје, кората од портокалот и млекото. Промешајте неколку пати за да не се создадат грутки, затворете го садот и варете го на мала температура неколку минути, додека смесата не се згусне. На крај сервирајте го стаклени чинии и по желба додадете јаткасти плодови или овошје.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>