Top
Solenki

Рецепт за брза подготовка на вкусни соленки

Доколку немате време да подготвите класични кифлички, ова е одличен и брз рецепт кој ќе ве воодушеви.

Состојки:
100гр маргарин
100 гр сирење или урда
100гр брашно
1 жолчка од јајце
Ким/сусам
Сол

Подготовка:
Замесете маргарин, рендано сирење или урда и брашно. Мазното тесто оставете го да отстои малку на ладно место.
Потоа разредете го со сукало (дебелина 1cm), исечете ги соленките, премачкајте со изматена жолчка, посипете со ким или сусам и посолете.
Ставете во загреана рерна на 200° и печете додека не добијат жолтеникава боја.
Уживајте!
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>