Top
Topol-zimski-napitok-iLike-mk

Пијалок кој ќе ги стопли студените зимски ноќи

Во текот на студените зимски ноќи секој од нас посегнува по топол пијалок со кој ќе се стопли. Токму таков е и овој пијалок со неодолив мирис, кој ќе ви пружи големо задоволство.

Традицијата за пиење на варено вино потекнува од Северна Европа, каде почнало да се консумира уште во Средниот век. Од Шведска, преку барбарските племиња, овој напиток се проширил во Римското царство, а потоа и во нашите краеви.

Рецептот за варено вино е следен:
1l црвено вино
200-300ml вода
150g шеќер
8 парчиња каранфилче
1 стапче цимет

Подготовка:
Циметот, каранфилчето и шеќерот се ставаат во вода и се варат додека не испари половина од водата. Потоа се додава виното и истото се грее до вриење.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>