Top
sejk-od-borovinki

Освежувачка „бомба“ од 160 калории

Температурите растат, па потребни ни се освежувачки, лесни и брзи рецепти. Овој вкусен шејк со кој можете да го замените сладоледот има само 160 калории, содржи многу влакна и протеини.

Состојки:
– 1 шолја јагоди, малини или боровинки
– 1/2 шолја јогурт со мала масленост
– 1/2 шолја свежо цеден сок од портокал или цитрон

Подготовка:
Сите состојки ставете ги во блендер и матете ги 30-тина секунди, односно додека состојките се соединат. Можете да го консумирате веднаш, а ако го чувате во ладилник, може да стои најмногу еден ден. Пред употреба, протресете го пијалокот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>