Top
nutella-mug

Nutella колач во шолја, подготвен за 5 минути

Веројатно и не сте сретнале повкусен десерт во тегла од Nutella. Оние кои сакаат појаки вкусови со повеќе додатоци би рекле дека има, но оние кои го сакаат едноставниот вкус на чоколада со арома на лешник, уживаат во овој крем. За оние вторите презентираме рецепт за десерт кој се подготвува за 3 минути.

Состојки:
– 3 лажици Nutella
– 1 јајце
– 2 лажици млеко
– 2 лажици масло
– 3 лажици брашно
– 3 лажици шеќер
– 1 лажица каако
– ¼ лажица сода бикарбона

Подготовка:
Во шолја ставете јајце, млеко, масло и Nutella. Мешајте додека не се соединат. Низ цедaлка просејте ги брашното и какаото, за да не се направат грутки. Додадете шеќер и сода бикарбона и помешајте ги сите состојки. Ставете ја шолјата во микробранова печка на најсилна температура, една минута. Бидејќи јачината на секоја микробранова се разликува, можете да печете повеќе, но целокупното печење не треба да биде подолго од 2 минути. Колачот можете да го украсите со шеќер во прав.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>