Top
jagodi-limon

Диетален пијалок со јагоди и лимон

Со доаѓањето на пролетта се буди и природата. Еден од плодовите кои ни ги носи токму пролетта се јагодите, кои имаат прекрасен мирис, неодолив вкус и силна црвена боја. Овој сладок плод е богат со витамини и минерали, а нема многу шеќери и калории. Ако сакате на здрав начин да го нахраните своето тело и притоа да слабеете, пробајте го овој вкусен пијалок со лимон и јагоди.

Состојки:
– 600g свежи јагоди
– 2 лимони
– мед
– 5-6 шолји вода

Подгoтовка:
Јагодите исчистете ги, измијте ги и исечете ги на парчиња. Лимонот излупете го и исечете на парчиња. Парчињата јагоди и лимон ставете ги во блендер со една лажица мед и 5-6 шолји вода. Пијалокот пијте го помеѓу два оброка.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>