Top
sovrsena-zena-od-1955-iLike-mk

Фото: Вака изгледала совршената жена во 1955 година

Деновиве по социјалните мрежи се актуелизираше црно-бела фотографија која е снимена далечната 1955 година и објавена во магазинот „Тајм“.
На неа е една жена во бикини чијшто изглед според тогашните критериуми гордо го носел епитетот „совршен“.

Но денес, оваа убава жена со бујни гради и изразени облини не би можела да се фотографира за магазин, или пак, да се занимава со манекенство.

Според горенаведеното, сами донесете заклучок за промената на критериумите, размислувањата и перцепцијата на женската убавина.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *