Top
jogurt

Пијте јогурт секој ден

Пиењето јогурт се препорачува секој ден. Пробиотиците кои ги има во овој напиток, како што се лактобацили или бифидобактериите помагаат во нормалната работа на цревата, го зајакнуваат нашиот имунитет и спречуваат појава на инфекции. Тие имаат важна улога во создавањето, апсорпцијата и транспортот на неурохемикалиите кои се клучни за развојот на здрав мозок како и за нервните функции. Покрај тоа што е важен за здравјето, јогуртот е пријател и на убавината. Познато е дека тој е идеално средство за зачувување на свежината и влажноста на вашата кожа, ја успорува појавата на брчки и има уште многу други својства. Овој вкусен млечен напиток содржи и доста аминокиселини кои се одлични за решавање на проблеите со темните кругови под очите. Јогуртот е извонреден извор на калциум, фосфор и витамин Б12, а на возрасните им се препорачува дневно да пијат по 300ml јогурт.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>