Top

Насмевка наместо коцка чоколадо

Ведрото и насмеано лице, за организмот го има истиот ефект како да јадете вкусно чоколадо.

Според една неодамна спроведена студија во Америка, насмевката го намалува крвниот притисок и ослободува природни лекови против болка. Исто така, таа го стимулира лачењето на серотонинот (хормонот на среќа).Токму поради ова, како што покажуваат резултатите од студијата, кога се смеете, луѓето ве поврзуваат со позитивни чувства и имаат повеќе доверба во вас.

Кликнете ТУКА за да ги погледнете нашите денешни содржини.

Станете наш facebook фан.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *