Top
zabrzuvanje_na_metabolizmot

Како да ја забрзате работата на метаболизмот?

Брзиот метаболизам, побрзо ја вари храната, побрзо ги согорува мастите, а вистината е дека има одредени активности кои може да ви помогнат да го забрзате.

Кардио
Краток, интензиввен тренинг. Спринт сесии на трева или патека. Загрејте се, па истрчајте 5 пати по 15 метри спринт потпирајќи се на 75% од снагата. По секој спринт, пешачете назад до стартот и веднаш започнете со нов. Одмарајте 3 минути, па повторете давајќи се 100%.

Ладен туш
Капете се со млака вода, на моменти пуштете и поладна. Тоа ја подобрува циркулацијата, преку што се доаѓа до забрзување на метаболизмот.

Посни протеини
Една холандска студија покажала дека луѓето чиј оброк е составен од 30% посни протеини (житарки), успеваат да го активираат метаболизмот и во текот на спиењето.

Вежбајте со товар
Истражувањата покажуваат дека вежбањето со товар може да го забрза основниот метаболизам за 15% во текот на 12 недели.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>