Top
Wisteria-iLike-mk-F

Вистинско ремек-дело на природата: Дрво старо 144 години кое ќе ве остави без здив

Ова не е најстаротото, ниту пак најголемото дрво на светот. Но, со сигурност е најубаво. Дрвото спаѓа во фамилија на Вистерии за кои се карактеристични преубавите розови и темно виолетови цветови во вид на грозд.

Оваа импресивна Вистерија се наоѓа во ботаничкиот парк Ашикага во Точиги (Јапонија) и е стара цели 144 години. Чудото од дрво се протега на површина од околу 2.000 метри квадратни и претставува вистинска туристичка атракција. Полн сјај доживува во текот на април и мај.

Wisteria-iLike-mk-002

Wisteria-iLike-mk-003

Wisteria-iLike-mk-004

Wisteria-iLike-mk-005

Wisteria-iLike-mk-006

Wisteria-iLike-mk-007

Wisteria-iLike-mk-008

Wisteria-iLike-mk-009

Wisteria-iLike-mk-010

Wisteria-iLike-mk-011
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>